Sant'Agata's festiwal w Katanii

24 Nov

posted by

Categories: Senza categoria @pl

Comments: 0

Sant’Agata’s festiwal w Katanii

Jedna z najbardziej czczonych dziewic i męczenników historii chrześcijaństwa, Sant Agata jest patronem Katanii, Sorihuela del Guadalimar(Hiszpiania), Molise, San Marino i Malty. Istnieje tylko kilka tak dużych masowych nabożeństw z ludźmi do 1.000.000 , jednym z popularniejszych jest Festa di Sant’Agata w Katanii.

Catania_Festa_S.Agata

Całe miasto wraz z dziesiątkami tysięcy przyjezdnych z całego świata zbiera się tu aby wyrazić swoją wdzięczność i modlić się o wstawiennictwo lub po prostu poczuć tą niesamowitą atmosferę z fajerkami i pysznym jedzeniem. Jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu duchowym katańczyków i obchodzą je dwa razy w ciągu roku : pierwszy, najważniejszy festiwal trwa od 3 do 5 lutego upamiętniający jej męczeństwo , a drugi odbywa się w dniu 17 sierpnia, świętując dzień powrotu jej zwłok do miasta z Konstantynopola w 1126r, po nieobecności trwającej 86 lat

Catania_Festa_S.AgataUrodziła się w Katanii w rodzinie Patrician, pobożna i religijna Sant’Agata szybko przyciągnęła miłosne zaloty rzymskiego prokonsula Quintianusa , który chciał wziąć ją za żonę. Odmówiła w obronie jej wiary i honoru co spotkało się z wściekłością Quintianusa i jego zaloty odwróciły się do prześladowań religijnych i psychopatycznej nienawiści. Po okrutnych torturach , tarzaniu na rozżarzonych węglach i po amputacji piersi , Sant’Agata zmarła 5 lutego 251.

festa_sant'_agata_catania

Podróże na Sycylię dla singielek: Katania i kobieca seksturystyka

29 Feb

posted by

Categories: Senza categoria @pl

Comments: 0

Coraz więcej samotnych kobiet, nie tylko z zagranicy, przyjeżdża na Sycylię w poszukiwaniu uwagi ze strony mężczyzn. Pokusa zdaje się być nie do powstrzymania w tym świecie, w którym zachodni feminizm całkowicie rewolucjonizuje prawa kobiet, ale także ciągle zacierają się granice miedzy płciami i dochodzi do niepodważalnego zaniku typowych ról. W tej sytuacji najbardziej wysunięty na południe punkt Włoch objawia się kobietom poszukującym przygód jako oaza szczęścia.

catania_donne_sole

Szczególnie Katania jest jednym z najbardziej popularnych kierunków w seksturystyce dla tysięcy grup przyjaciół i kobiet, które wybierają to piękne miasto u podnóża Etny z jednoznaczną intencją w oczach.

Nie chodzi tu jednak tylko o seksturystykę sensu stricto, chociaż możliwości pod tym względem z pewnością nie brakuje, a zmysłowa przyjemność może w pewnym sensie odzwierciedlać wyczekiwane z utęsknieniem przybicie do brzegu, ale o wakacyjny wypoczynek nakierowany na ponowne odkrycie w sobie kobiety i swojej kobiecości.

W tym słonecznym i historycznym miejscu, kobiece fantazje spełniają się natychmiast, począwszy od tych najbardziej pikantnych, na tych słodkich i romantycznych kończąc. Istna kąpiel w poczuciu własnej wartości, przynosząca więcej ukojenia niż wizyta u psychoterapeuty i odmładzająca bardziej niż zabieg liftingujący.

donna_single_autostima

Sycylia tak jak Jamajka czy Santo Domingo? Wydaje się, że tak, a powody pozostają tajemnica. Powodem, dla którego Katania staje się wyjątkowym kierunkiem dla seks turystyki, są niskie ceny, porównując z innymi egzotycznymi miejscami , a także oferta wszystkiego, czego dojrzała kobieta może pragnąć i oczekiwać:  różnorodnej i bujnej przyrody, tysiącletniej historii, obfitego życia kulturalnego i bogatej tradycji kulinarnej. Bądźmy szczerzy, w ilu innych miastach na świecie można w ciągu jednego dnia wspiąć się na jeden z największych aktywnych wulkanów w Europie, przepłynąć się pośród skal Polifema, podziwiać ruiny greckiego teatru i zaspokoić głód jedząc niesamowitego miecznika, arancino lub cipollatę?

donne_in_cerca_di_avventure

Katania lubi zwyciężać w łatwy sposób, a jej asem w rękawie jest sam Katańczyk.

Tak, bo mężczyzna z Katanii zaopiekuje sie tobą tak, jak zawsze chciałaś, i sprawi, ze poczujesz sie pożądana i piękna. Po kilkuminutowym spacerze wzdłuż via Etnea będziesz miała wrażenie, ze jesteś prawdziwą gwiazdą, bo oczy wszystkich mężczyzn będą skierowane na ciebie.

Myślisz, że przesadzam? W takim razie kup bilet do Katanii i przekonaj się sama. Na razie zapamiętaj tylko, że Katańczyk uzależnia bardziej niż Nutella, ponieważ…

donne_sole_autostima

…Katańczyk nie wie co to wstyd

Jeśli szukasz pikantnych wakacji i prawdziwych mężczyzn, którzy mogliby zaspokoić Twoja chęć zrobienia czegoś szalonego, weekend w Katanii cię nie zawiedzie. Przygotuj się na powitanie uśmiechami, które będą pojawiać się jak wtedy, gdy po deszczowym dniu przychodzi słońce. Towarzyszyć ci będzie gwizdanie pełne podziwu, kiedy będziesz przechodzić obok sklepowych witryn, będą zaczepiać cię pod przeróżnymi pretekstami, kiedy będziesz siedzieć przy stoliku w barze, a kierowcy będą śledzić cię wzrokiem, aż do momentu gdy, by nie rozbić się na drodze, będą musieli spojrzeć na drogę. Katańczyk jest bardzo prostolinijny i chociaż czasem może sprawiać wrażenie bezczelnego, to jednak rzadko kiedy przekracza granice, które mu się stawia, pilnując tego połączenia, któremu nie można się oprzeć – latynoska bezpośredniość i zachowanie godne dżentelmena z dawnych czasów. Dla kobiet szukających przygody jest to wyjątkowy okaz do kolekcji.

uomo_catania

…Katańczyk sprawi, ze poczujesz sie jak prawdziwa kobieta

Pomyśl chwile, zanim odpowiesz, kiedy ostatnio czułaś się jak kobieta przez duże K? Jeśli znalezienie odpowiedzi zajmuje Ci dużo czasu, to nie zastanawiaj się dłużej. Ale nie win za to mężczyzn, bo jak to już jest na tym świecie – odpowiedzialność leży po obu stronach. Zachodnie społeczeństwo zamieniło jednakowe prawa w jednakowe role i boryka się teraz z martwiącym wyrównywaniem płci, w którym kobieta zrzeka się swojej kobiecości na rzecz zainteresowania ze strony mężczyzny, chowając się w kącie, jak przestraszone zwierze, niepewne swojej tożsamości. Z jakichś niejasnych powodów Sycylii udało się połączyć nowoczesność z tradycja, przyznając kobiecie należne jej prawa, ale tez zachowując tradycyjne role miedzy płciami. To dlatego Sycylia, a szczególnie Katania, jest atrakcyjnym kierunkiem dla kobiet szukających szalonej przygody, która jednak będzie miała w sobie szczyptę romantyzmu.

donne_sole_sicilia

Nie dziw się, jeśli, chcąc zapłacić za kieliszek wina, usłyszysz od barmana: „Jesteśmy na Sycylii, proszę pani, a tutaj kobiety nie płacą”; jeśli pojawi się rycerz, który otworzy ci drzwi do  samochodu lub wtedy, gdy on jeszcze podczas serwowania przystawek zasypie cię komplementami. Katańczyk zna wartość kobiety i nie przepuści okazji, żeby ci  niej przypomnieć.

… Katańczyk przyprowadzi cię do mamy

italiano_mammone

Jak wiesz, Włoch jest typowym maminsynkiem i nawet jeśli ta cecha nie jest zawsze zaletą w oczach obcokrajowca, to jednak ma to swoje dobre strony. Randka po ciemku? Przygody w ukryciu? Romantyczne spotkania z dala od ciekawskich oczu? Nawet o tym nie myśl! Katańczyk zabierze cie od razu na obiad do mamusi, która ugości cię jak swoja ulubiona dziecinkę, zasypując pytaniami i uśmiechami, próbując nałożyć kolejną porcję caponaty.

Jeśli ułożone i nieco chłodne życie, do którego jesteś przyzwyczajona jeszcze cię nie znieczuliło, to niespodziewane doświadczenie rodzinnego sycylijskiego ciepła przyniesie twojemu spragnionemu uwagi ciału efekt, jaki może przynieść tylko kąpiel w jacuzzi.

… mężczyzn w Katanii jest statystycznie więcej niż kobiet

Movida-Catania

 

Żeby sie o tym przekonać, wystarczy, że przespacerujesz sie wieczorem po Piazza Teatro, który wieczorem jest pełen życia, zobaczysz, że jest tam o wiele więcej mężczyzn niż kobiet. Tradycja odgrywa dużą role także w tym przypadku, bo chociaż obyczaje na przestrzeni ostatnich lat znacznie się zmieniły, wciąż nie jest powszechne, żeby kobieta w Katanii wychodziła wieczorem ze swoimi przyjaciółkami, zwłaszcza, że chodzi tu głównie o spotkania z płcią przeciwną. To oznacza, że jest tu więcej wolnych mężczyzn, co z punktu widzenia kobiecej seksturystyki jest po prostu większą ilością potencjalnych zdobyczy. Niektórzy z nich (słuchajcie, słuchajcie!) bez żon, które czekają na nich w domu!

Katania jest atrakcyjnym kierunkiem podróży nie tylko dla kobiet szukających przygód, ale także dla społeczności osób LGBT. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu: Przewodnik po Katanii przyjaznej homoseksualistom: miejsca i wydarzenia dla osób LGBT.

Domowa restauracja na Sycylii

21 Jul

posted by

Categories: Senza categoria @pl

Comments: 0

Śniadania, obiady, tradycyjne, etniczne, wegetariańskie i wegańskie kolacje. Wieczory tematyczne, którym towarzyszy muzyka, przedstawienia i wycieczki historyczne-kulturalne po okolicy. Cała masa różnych wariantów o wspólnym celu: spotkania przy stole w gronie przyjaciół, aby spróbować domowego i naturalnego jedzenia za grosze, które znajduje się tuż pod Twoim nosem. Czy taki pomysł mógłby pojawić się gdzie indziej niż we Włoszech – kraju, w którym pyszna kuchnia jest rzeczą oczywistą?

Fenomen wspólnego spożywania posiłków, zwany social eating lub jedzenia w miejscowej restauracji – home restaurant, pozwalający zarówno na sporą oszczędność, jak i dający możliwość odkrycia tradycyjnych potraw, rozprzestrzenia się także na terenie naszego kraju, w typowym dla Włoch niespiesznym tempie. Gdy strony internetowe łączące klientów i wybitnych specjalistów od domowej kuchni wyrastają jak grzyby po deszczu – na przykład Gnammo, który jest największym portalem z ponad 90 tysiącami użytkowników i 3 tysiącami aktywnych kucharzy – nadchodzi decyzja Ministerstwa Rozwoju Ekonomicznego, poproszonego o wypowiedzenie się na temat tej drażliwej kwestii, o wstrzymaniu nadmiernego mnożenia się stron, które zostały zapoczątkowane przez FIPE (Włoska Federacja Użyteczności Publicznej) i Federację Handlu Confcommercial. Domowe restauracje chronione przez luki w prawie, tak charakterystyczne dla Włoch, stanowią nieuczciwą konkurencję dla tradycyjnych restauracji, zabierając im ostatnich klientów.

Z tego powodu, 10 kwietnia zostaje wydany wyrok – domowe restauracje na mocy prawa zostają uznane za restauracje w pełnym tego słowa znaczeniu, w związku z tym podlegają tym samym normom, które regulują funkcjonowanie tradycyjnych restauracji. Mówiąc w skrócie, całe morze biurokracji i rzeka podatków. W konsekwencji odgraniczenie wszystkich prywatnych restauracji i postawienie ich na równi z tymi nielegalnymi, z których obronną ręką wychodzą tylko stowarzyszenia kulturalne.

Jednak jak zawsze są dwie strony medalu, więc z jednej strony mówimy o nieuczciwej konkurencji, z drugiej podkreślamy znaczne różnice między tymi dwoma działalnościami, ponieważ gotowanie w domu dla kilku gości, w zamian za zwrot kosztów zakupów, nie może być postawione na równi z prawdziwą restauracją.

W nadziei, że Włochy podążą śladami innych krajów, w których prywatne restauracje od lat funkcjonują obok tych profesjonalnych (tak jak Bed&breakfast i hotele), liczba domowych restauracji wciąż rośnie, w efekcie zjawiska social sharing, które jest wynikiem kryzysu i nadziei na lepszą przyszłość. Podcięcie skrzydeł temu fenomenowi, który nie tylko podkreśla wyjątkowość danego obszaru i wydobywa często zapomniane tradycje, ale jednocześnie tworzy nowe miejsca pracy, tak cenne w dzisiejszych czasach, wydaje się szaleństwem i brakiem przezorności. W tym momencie jest możliwe przezwyciężenie tego problemu dzięki stowarzyszeniom kulturalnym, które oferują te same usługi. Zatem polecamy Wam Szkołę Języka i Kultury Włoskiej Federico II, która organizuje lekcje gotowania, a także obiady i kolacje w swojej siedzibie, znajdującej się w Katanii, dokładnie nad słynnym targiem rybnym „A Piscaria”.

 

 

 

 

 

Contact us